Crema a chuť kávy
Peruánská vysokohorská káva je oblíbená díky přirozené nasládlosti s ovocnými podtóny. Plné a hladké tělo a zároveň nízká acidita z ní dělají skutečnou královnu. V oparu irish cream jí to náramně sluší. Káva má karamelovou příchuť s lehkým dotekem vanilky a dobré whisky. Při správné přípravě ji zdobí hustá a elastická pěna.
Původ kávy
Kávová zrnka, ze kterých připravujeme tuto ochucenou lahodu, dovážíme z Peru. Plantáže drobných farmářů jsou rozmístěny vysoko v Andách, a proto je téměř vyloučeno hnojit nebo ošetřovat kávovníky průmyslově vyráběnými prostředky. Peruánská káva je tak většinou považována za organicky pěstovanou. V oblasti Puno sázejí zemědělci skoro vždy odrůdu Typica. Poskytuje vynikající sklizeň, ale její výnosnost není nijak závratná.
Kávové bobule, které vzhledem i velikostí připomínají třešně, se sklízejí několikrát za sebou. Důvodem je zisk co nejzralejších plodů. Zpracovávají se takzvaným promýváním, při kterém jsou ve vodě zbaveny dužiny i fermentovány. Výsledná kávová zrnka se suší na přímém slunci rozprostřena po betonových molech. Zelená až zelenošedá káva je nakonec tříděna, balena a odvážena na burzu.
Ochucování kávy není žádnou novinkou. Je známo přidávání kardamomu nebo mátových lístků už před stovkami let, stejně jako zjemňování mlékem a slazení cukrem. Největší boom zažila ochucená káva v 70. letech 20. století. Aroma se ke kávovým zrnkům přidává dvojím způsobem – buď po upražení, nebo před ním.
Zde jev dána přednost dražší metodě: před pražením postříká kávu pražič nosným olejem s aromatickými látkami. Vůně se do zrnek krásně „zapracuje“ v průběhu pražení a dlouho v nich zůstává.